Grand Theft Auto V (PlayStation 3)

Producent: Rockstar North
Wydawca: Rockstar Games
Polski wydawca: Cenega
Data premiery: 2013-09-17

 

Kilka wskazówek (Roadmap)

Trudność trofeów: ?/10
Liczba trofeów offline: 33 szt. (26 brąz, 4 srebro, 2 złoto, 1 platyna)
Liczba trofeów online: 17 szt. (14 brąz, 2 srebro, 1 złoto)
Czas potrzebny do scalakowania: ? godzin
Grę trzeba ukończyć co najmniej: 1 raz
Trofea możliwe do pominięcia: tak
Zglitchowane trofea: nie
Możliwość powrotu do wybranego poziomu: tak (tylko wybrane misje)
Cheaty: tak
Czy użycie cheatów blokuje trofea: tak
Poziom trudności wpływa na trofea: brak
Potrzebny Move: nie

Wkrótce zarobimy pełen poradnik do GTA V. Cierpliwości, bo gra jest ogromna!

Trofea możliwe do pominięcia!
UWAGA (MAŁY SPOILER, choć celowo piszemy tak, by nie zdradzić o co chodzi): W ostatniej misji w grze będziesz grał jako Franklin. Zadzwoni dzwonek i Devin o coś się Ciebie zapyta. Wybierz opcję „C”, jeśli nie masz zdobytych następujących  trofeów: Kariera kryminalna/Career Criminal, Wyścig zbrojeń TP Industries/TP Industries Arms Race, Wieloklasowiec/Multi-Disciplined, Gospodarka odpadami/Waste Management, Czerwona mgła/Red Mist, Kifflom!, Trzyosobowa armia/Three Man Army, Akolita altruistów/Altruist Acolyte i Poszukiwany żywy lub żywy/Wanted: Alive or Alive. Jeśli zdobyłeś je wcześniej, wybierz dowolną odpowiedź.

HELIKOPTER
W południowej części Los Santos, znajduje się szpital z dwoma helikopterami. Są łatwo dostępne, darmowe i bez gwiazdek w zestawie. Tylko uzbrojenia niestety brak i bywają momenty że ich tam nie ma.

 

ŁATWA KASA (trick w grze)

Niestety GTA V nie jest pozbawione błędów, a jeden z nich gwarantuje szybki przyrost gotówki. Jest to dość prosta, ale czasochłonna metoda. W pierwszej kolejności udaj się na miejsce widoczne na zdjęciu.


Właśnie tutaj, pod wodą, znajduje się wrak, a na nim walizka z 25 tysiącami dolarów. Błąd polega na tym, że wystarczy na chwilę przełączyć się na drugą postać, by walizka pojawiła się ponownie. Musisz więc wziąć jedną z postaci (nr 1) i udać się na miejsce. Zanurkuj i zdobądź walizkę. Przełącz się na dowolną drugą postać (nr 2), zamów taksówkę i pojedź na plażę w pobliżu skarbu. Teraz przełącz się na nr 1, zbierz znów walizkę i przełącz się na nr 2. Teraz znów przerzuć się na nr 1, zabierz kasę, przełącz na nr 2 – itd. Druga postać (nr 2) potrzebna jest na plaży po to, by szybko i bez loadingów przełączać się między bohaterami.

 

ŁATWA KASA (inwestowanie na giełdzie, powiązane z misjami dla Lestera)

Jak zapewne wiesz, w GTA V znajduje się giełda, gdzie można inwestować posiadane środki pieniężne. Twoje poczynania w grze mają realny wpływ na kursy akcji, więc można się na tym nieźle dorobić. Jedną z metod jest inwestowanie, połączone z wykonywaniem misji dla Lestera. W pewnym momencie scenariusza, grając jako Franklin, będziesz miał możliwość wykonywania dla niego zadań – zamachów. Lester będzie czekał na ciebie tuz obok molo przy plaży (zdjęcie). NIM COKOLWIEK ZROBISZ, przeczytaj opis tego sposobu.

Polega on na tym, że dostaniesz zlecenia na zabicie osób powiązanych z niektórymi spółkami giełdowymi. Wykonując zamach wpływasz na ich kurs (leci w dół), jednocześnie widując ceny akcji bezpośredniej konkurencji. Chodzi o to, byś kupował akcje konkurentów PRZED misją i sprzedawał je około dwóch dni po wykonaniu misji, kiedy pójdą w górę o około 80%.  Po zgarnięciu zysków ze sprzedaży, będziesz inwestował pieniądze w spółkę, której akcje poszły w dół. Do tego przyda ci się spory zapas gotówki, jeszcze przed podjęciem pierwszego zlecenia. Czym więcej zainwestujesz, tym większy będziesz mieć zysk – ja zaczynałem z kilkuset tysiącami u każdego bohatera. Są dwa rynki inwestycyjne: offlineowy LCN i online’owy BAWSAQ. Jest jeden minus tej metody. Drugi z nich wymaga podłączenia konsoli do Internetu i sprawnego działania Rockstar Social Club (http://socialclub.rockstargames.com/), z czym ostatnio bywa różnie. Pamiętaj też, że ZAWSZE inwestuj pieniądze WSZYSTKICH TRZECH BOHATERÓW – przed misją przełączaj się na nich po kolei i kupuj. Zresztą za każdym razem musisz powtarzać te same czynności, a pokażę to na przykładzie pierwszej misji u Lestera – „Zabójstwo w hotelu”. Wyjątkiem jest misja nr 4 oraz kupno akcji upadających spółek w misjach 1-2.

1. Jedź w miejsce spotkania z Lesterem (obok molo przy plaży), ale nie zaczynaj misji.
2. Zapisz stan gry (Slot nr 1).
3. KAŻDĄ z postaci (Franklin, Michael i Trevor) kup za wszystkie pieniądze akcje spółki BetaPharmaceuticals – skrót BET z rynku inwestycyjnego BAWSAQ. Jak to zrobić: uruchom telefon, wejdź w przeglądarkę internetową, wybierz „Pieniądze i Usługi”, teraz kliknij w link „LCN” i „Rynek”. Poszukaj interesującej cie spółki (w tym wypadku BetaPharmaceuticals), kliknij w nią i kup akcje za całą gotówkę która posiadasz, potwierdź. Musisz zrobić to PRZED misją, gdyż po jej rozpoczęciu nie będziesz mógł zmienić postaci.
4. Wykonaj zleconą przez Lestera misję.
5. Zapisz stan gry (Slot nr 2).
6. Jedź do domu, podejdź do łóżka i kliknij „Zapisz stan gry”. Ale nie rób tego, po prostu odrzuć zapis. Chodzi o to, by bohater się przespał (mija wtedy około 6 godzin w grze). Prześpij tak dzień i sprawdź notowania na giełdzie – uruchom telefon, wejdź w przeglądarkę internetową, wybierz „Pieniądze i Usługi”, teraz kliknij w link „LCN” i „Moje portfolio”. Jeśli w pozycji „Procent zwrotu” widzisz zysk w okolicach 80% – sprzedawaj wszystko każdym bohaterem i zapisz stan gry  (Slot nr 1).
7. Jeśli jednak zysk jest żaden lub dużo, dużo niższy, prześpij kolejny dzień, dwa lub trzy – kontroluj sytuację na giełdzie. Gdy będzie zysk w okolicach 80% – sprzedawaj i zapisz stan gry.

Poniżej spis misji i spółek w które trzeba inwestować, by stać się milionerem. Powtarzaj to we wszystkich 5 misjach, a przy powiedzmy 100 tysiącach kapitału początkowego i zyskach w okolicy 80%, będziesz miał na koniec blisko 1,900,000.

Misja 1: Zabójstwo w hotelu –  spółka BetaPharmaceuticals – skrót BET (BAWSAQ) – zysk ok 80%
Misja 2: Multibójstwo – spółka Debonaire Cigarettes – skrót DEB (LCN) – zysk ok 80%
– Po misji: spółka Redwood – skrót RWC (LCN) – zysk ok 300%
Misja 3: Grzeszna miłość –  spółka Fruit – skrót FRT (BAWSAQ) – zysk ok 40%
– Po misji: spółka Facade – skrót FAC (BAWSAQ) – zysk ok 100%
Misja 4: Mord autobusowy –  spółka Vapid – skrót VAP (BAWSAQ) – zysk ok 30% – Kup akcje PO ZAKOŃCZENIU MISJI
Misja 5: Krew na budowie –  spółka GoldCoast – skrót GDC (LCN) – zysk ok 50%

 

KODY DO GTA V. Pamiętaj że ich użycie BLOKUJE zdobywanie trofeów!
T – trójkąt, [ ] – kwadrat

Pojazdy:
Buzzard – O, O, L1, O, O, O, L1, L2, R1, T, O, T
Caddy – O, L1, Lewo, R1, L2, X, R1, L1, O, X
Comet – R1, O, R2, Prawo, L1, L2, X, X, [ ], R1
Duster – Prawo, Lewo, R1, R1, R1, Lewo, T, T, X, O, L1, L1
Limo – R2, Prawo, L2, Lewo, Lewo, R1, L1, O, Prawo
Rapid GT – R2, L1, O, Prawo, L1, R1, Prawo, Lewo, O, R2
Sanchez – O, X, L1, O, O, L1, O, R1, R2, L2, L1, L1
Stunt Plane – O, Prawo, L1, L2, Lewo, R1, L1, L1, Lewo, Lewo, X, T
Trashmaster – O, R1, O, R1, Lewo, Lewo, R1, L1, O, Prawo

Przedmioty:
Spadochron – Lewo, Prawo, L1, L2, R1, R2, R2, Lewo, Lewo, Prawo, L1

Bohater:
Obniżenie wanted level – R1, R1, O, R2, Prawo, Lewo, Prawo, Lewo, Prawo, Lewo
Podwyższenie wanted level – R1, R1, O, R2, Lewo, Prawo, Lewo, Prawo, Lewo, Prawo
Wybuchowy atak – Prawo, Lewo, X, T, R1, O, O, O, L2
Tryb pijaka – T, Prawo, Prawo, Lewo, Prawo, [ ], O, Lewo
Szybki bieg – T, Lewo, Prawo, Prawo, L2, L1, [ ]
Celowanie w Slow-Mo – [ ], L2, R1, T, Lewo, [ ], L2, Prawo, X
Odnowienie specjalnej umiejętności – X, X, [ ], R1, L1, X, Prawo, Lewo, X
Wybuchowa amunicja – Prawo, [ ], X, Lewo, R1, R2, Lewo, Prawo, Prawo, L1, L1, L1

Świat:
Zmiana pogody – R2, X, L1, L1, L2, L2, L2, [ ]
Slidey cars – T, R1, R1, Lewo, R1, L1, R2, L1
Slow-Mo – T, Lewo, Prawo, Prawo, [ ], R2, R1

Trofea do zdobycia: 40x6x3x1x

Los Santos Legend platinium trophy

Los Santos LegendCongratulations! You’re Vinewood’s biggest star!

 


 

Above the Law gold trophy

Above the LawGTA Online: Reach Rank 100.

 

Osiągnij ranking 100 w trybie GTA Online. Zajmie ci to sporo czasu, ale zabawy przy tym jest od groma. By osiągnąć ranking 100, musisz zdobyć 1584350 punktów reputacji (RP). Każda misja, aktywność czy wyzwanie jest premiowane punktami RP. Czym większy team i ludzi w lobby, tym więcej doświadczenia dostaniesz. Najlepiej grać ze znajomymi, bo nabijanie punktów jest o wiele przyjemniejsze.

Jedną z metod szybkiego pozyskiwania punktów RP, jest wykonywanie wyścigów „Criminal Records”. Zrób pauzę i wejdź w menu: Online > Jobs > Host Job > Races > Criminal Records, teraz wybierz typ pojazdu „Vehicle Type – Super” i ilość okrążeń „Laps – 2”. Przejechanie okrążenia zajmie ci około 40 sekund, za co dostaniesz 500 – 2000 RP + bonusy. Możecie powtarzać to w nieskończoność.


 

Career Criminal (Kariera kryminalna) gold trophy

Career CriminalAttain 100% Game Completion.
(Ukończ grę na 100%.)

 

Rockstar (celowo?) pokpił sprawę i statystyki w grze są wyjątkowo ubogie. Możesz je sprawdzić w menu gry: Start -> „Statystyki” -> „100% Checklist”. Jeśli jednak chcesz dokładnie sprawdzić swoje postępy, to musisz założyć sobie konto w Rockstar Games Social Club i połączyć je ze swoim kontem w Xbox Live/PSN. Gdy to zrobisz i się zalogujesz, w górnym menu wybierz „Gry/Games” -> GTA V -> Lista zadań/Checklist. Znajdziesz tu wszystko co potrzebne do zrobienia 100%, łącznie z zaznaczeniem co już masz wykonane.

Lista misji i rzeczy do zrobienia 100% gry:

Misje główne/Story Missions (50%)
– Wszystkie 69 misji głównych
– Wszystkie 5 misji zamachowych Lestera (Assassination Contracts)

Nieznajomi i dziwacy/Strangers and Freaks (10%)
W grze jest ich 58, ale musisz wykonać tylko 20, ale za to wskazanych misji.

5 misji u Tonya’i:
„Przysługa/Pulling Favors”, „Kolejna przysługa/Pulling Another Favor”, „Przysługa raz jeszcze/Pulling Favors Again”, „Ciągle przysługi/Still Pulling Favors” i „Ostatnia przysługa/Pulling One Last Favor”.

4 misje u Beverley:
„Paparazzo”, „Paparazzo – Sekstaśma/The Sex Tape”, „Paparazzo – Partnerstwo/The Partnership” i „Paparazzo – Otrzeźwienie/Reality Check”.

4 mije u Doma: (4 Extreme missions).
„Ocena ryzyka/Risk Assessment”, „Ryzyko płynności/Liquidity Risk”, „Ryzyko docelowe/Targeted Risk” i  „Niewliczone ryzyko/Uncalculated Risk”

2 misje u Barry’ego (tylko Franklin):
„Zielone korzenie/Grass Roots – Franklin” i „Zielone korzenie/Grass Roots – Zaciąganie/The Smoke-In”

2 misje u Omegi:
Misje dostępne po uzyskaniu osiągnięcia/trofeum „Sięgnij gwiazd/From Beyond the Stars” czyli zebranie 50 kawałków statku kosmicznego. „Z oddali/Far Out” i „Pogranicze kosmosu/ The Final Frontier”.

1 misja u Fanatic (tylko Franklin):
„Szatański wycisk/Exercising Demons – Franklin”

1 misja u Hao:
„Praca zmianowa/Shift Work”

1 misja u Dreyfussa:
Misja dostępna po uzyskaniu osiągnięcia/trofeum „Zagadka rozwiązana/A Mystery, Solved” czyli zebranie 50 kawałków listu. „Gwiazdka z Vinewood/A Starlet In Vinewood”

Losowe misje/Random Events (15%)
Jeżdżąc po mieście będziesz natrafiał na losowe misje (niebieska, czerwona lub niebieska i czerwona kropka na radarze – wcześniej mignie ekran). Wystarczy byś ukończył dowolnych 14 z 57 dostępnych.

Hobby i rozrywki/Hobbies & Pastimes (10%)
Hobby i rozrywki/Hobbies & Pastimes to przede wszystkim sporty i aktywności rekreacyjne. W sumie jest ich 59, a ty musisz wykonać tylko 42 – lista poniżej.

– Strzelnica/Shooting Range – Pistolety/Handguns (wygraj trzy dowolne medale)
– Strzelnica/Shooting Range – SMG/Sub-Machine Guns (wygraj trzy dowolne medale)
– Strzelnica/Shooting Range – Karabiny szturmowe/Assault Rifles (wygraj trzy dowolne medale)
– Strzelnica/Shooting Range – Strzelby/Shotguns (wygraj trzy dowolne medale)
– Strzelnica/Shooting Range – Lekkie karabiny maszynowe/Light Machine Guns (wygraj trzy dowolne medale)
– Strzelnica/Shooting Range – Broń ciężka/Heavy (wygraj trzy dowolne medale)
– Wyścig uliczny/Street Race – Południowe Los Santos/South Los Santos (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig uliczny/Street Race – Miejski tor/Circut City (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig uliczny/Street Race – Lotnisko/Airport (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig uliczny/Street Race – Autostrada/Freeway (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig uliczny/Street Race – Vespucci Canals (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig terenowy/Off Road Race 1 – Klify kanionu/Canyon Cliffs (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig terenowy/Off Road Race 2 – Na krawędzi/Ridge Run (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig terenowy/Off Road Race 3 – Równia pochyła/Minward Spiral (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig terenowy/Off Road Race 4 – Szlak przez dolinę/Valley Trail (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig terenowy/Off Road Race 5 – Szmery jeziora/Lakeside Splash (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig terenowy/Off Road Race 6 – Eco Friendly (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig morski/Sea Race – Wschodnie wybrzeże/East Coast (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig morski/Sea Race – Północno-wschodnie wybrzeże/North East Coast (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig morski/Sea Race – Kanion Raton/Raton Canyon (zdobądź dowolny medal)
– Wyścig morski/Sea Race – Los Santos (zdobądź dowolny medal)
– Triatlon – Vespucci (zdobądź dowolny medal)
– Triatlon – Alamo Sea (zdobądź dowolny medal)
– Triatlon – przełajowy Coyote Cross Country (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Start z pasa startowego/Training Take Off  (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Lądowanie na pasie startowym/Runway Landing  (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Lot do góry kołami/Inverted Flight  (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Lot na żyletkę/Knife Flight (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Niski lot/Flat Hatting (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Lądowanie awaryjne/Touchdown (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Pętla/Loop the Loop (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Tor dla śmigłowców/Helicopter Course (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Szybki lot śmigłowcem/Helicopter Speed Run  (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Skok ze spadochronem/Skydiving (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Skok do celu/Drop Zone (zdobądź dowolny medal)
– Szkoła latania/Flight School – Zapracuj na skrzydła/Earn Your Wings (zdobądź dowolny medal)
– Skoki spadochronowe/Parachuting – Ukończ wszystkie base jumpy (skoki z budynków)
– Skoki spadochronowe/Parachuting – Ukończ wszystkie skoki ze śmigłowca
– Wygraj mecz w tenisa
– Zagraj w golfa (9 dołków) i skończ z wynikiem Par (w tabeli masz napisane ile na danym dołku wynosi Par) lub lepszym
– Wygraj pojedynek w rzutki
– Zamów prywatny taniec w klubie ze stripteasem

Różne zadania/Miscellaneous (15%)

– Znajdź wszystkie 50 części statku kosmicznego/Spaceship Parts  (trofeum Sięgnij gwiazd/From Beyond The Stars)
– Znajdź wszystkie 50 kawałków listu/Letter Scraps (trofeum „Zagadka rozwiązana/A Mystery, Solved”)
– Wykonaj połowę (25 z 50) Stunt Jumps (trofeum Ryzykant/Show Off)
– Wykonaj połowę (25 z 50) wyzwań Under the Bridge (trofeum O grubość lakieru/Close Shave)
– Wykonaj połowę (8 z 15) wyzwań Knife Flight (trofeum O grubość lakieru/Close Shave)
– Kup 5 dowolnych posiadłości
– Kup dowolny pojazd przez stronę internetową (przez telefon)
– Przespaceruj się i pobaw się piłką z Chopem (pies Franklina)
– Uwiedź striptizerkę (Zamów prywatny taniec, praw komplementy i dotykaj by pasek sympatii się zapełnił. Wtedy striptizerka zaproponuje ci byś pojechał do niej (nie każda!). Pojedź, a po wszystkim dostaniesz sms).
– Skorzystaj z usług prostytutki
– Dokonaj napadu na dowolny z 19 sklepów (wejdź, celuj w sprzedawcę i poczekaj aż da kasę – nie dotyczy fryzjera, salonu tatuażu,sklepów z odzieżą i Ammu-Nation).
– Odwiedź kino
– Wypad z kumplem/Friend Activity – Odwiedźcie bar (zadzwoń do Michaela, Trevora lub Franklina, zaproponuj wypad, jedź po niego i zabawcie się).
– Wypad z kumplem/Friend Activity – Odwiedźcie kino(zadzwoń do Michaela, Trevora lub Franklina, zaproponuj wypad, jedź po niego i zabawcie się).
– Wypad z kumplem/Friend Activity – Odwiedźcie klub striptizu(zadzwoń do Michaela, Trevora lub Franklina, zaproponuj wypad, jedź po niego i zabawcie się).
– Wypad z kumplem/Friend Activity – Zagrajcie w rzutki(zadzwoń do Michaela, Trevora lub Franklina, zaproponuj wypad, jedź po niego i zabawcie się).


 

Solid Gold, Baby! (Szczere złoto jak ta lala!) gold trophy

Solid Gold, Baby!Earn any 70 Gold Medals on Missions, Strangers and Freaks.
(Zdobądź 70 złotych medali, powtarzając misje fabularne i zlecenia od nieznajomych i dziwaków.)

 

Możliwe że zdobędziesz to trofeum, bez większego wysiłku, po prostu grając. W każdej misji trybu fabularnego i zleceniu od „Nieznajomych i dziwaków/Strangers and Freaks” możesz otrzymać medal. Chodzi o to, byś zdobył 70 złotych, a problemu z tym nie będzie, gdyż każdą z tych misji można powtórzyć: wciśnij Start -> Gra -> Powtórz misje.

Wymagania do zdobycia najcenniejszego medalu poznasz po zakończeniu misji. Jest spore ułatwienie i omówię to na przykładzie. Mając np. dwie wytyczne – dojedź w odpowiednim czasie oraz zabij X przeciwników strzelając w głowę, nie musisz robić tego za jednym podejściem! Załóżmy, że za pierwszym razem wykręciłeś odpowiedni czas, ale nie miałeś odpowiedniej ilości headshotów. Zagraj drugi raz i skup się na strzelaniu w głowę. Co prawda dostaniesz srebrny medal, ale sprawdzając w menu (Start -> Gra -> Powtórz misje) zobaczysz, że masz złoto. Spowodowane jest to faktem, że spełniłeś obie wytyczne, a że w dwóch podejściach to nie ma znaczenia.

Dodatkowo GTA V ma 69 misji głównego trybu fabularnego oraz 58 „Nieznajomi i dziwacy/Strangers and Freaks” (te są teoretycznie prostsze) czyli będziesz miał 127 szans na zgarnięcie złota. Jeśli więc jakaś misja ci nie leży, odpuść.


 

Decorated silver trophy

DecoratedGTA Online: Earn 30 Platinum Awards.

 


 

Kifflom! silver trophy

Kifflom!Complete your path to enlightenment… or not.
(Ukończ swoją ścieżkę do oświecenia… albo i nie.)

 

UWAGA! Trofeum możliwe do pominięcia. Patrz też Roadmap (link pod okładką gry w Encyklopedii). Musisz je zrobić najpóźniej 5 misji wątku głównego przed końcem gry.

Trofeum do zdobycia tylko grając Michaelem przez dłuższy czas. Zrób kilkanaście misji, kup posiadłość, zdobądź kasę i działaj. Uruchom telefon, wejdź w Internet i w polu wyszukiwania wpisz „Epsilon” lub w pasku adresu „www.epsilonprogram.com”. Będąc na stronie, odpowiedz na pytania w quizie „Poznaj swoje wnętrze/Epsilon Program Identity” i złóż ofiarę w wysokości $500. Wyjdź z Internetu i schowaj telefon. Na mapie pojawi się nowa misja z rodzaju „Nieznajomi i dziwacy/Strangers and Freaks”, pojedź tam. Po jej szybkim zakończeniu dostaniesz email z prośbą o wsparcie – wpłatę 500 dolarów, by odblokować kolejną misję. Jeśli email nie dochodzi, sam wejdź znów na ich stronę www i wpłać te $500.

Kolejna misja i znów prośba o datek. Dostaniesz email z linkiem od Marnie, wejdź i wpłać 5000 dolarów. Dostaniesz zadanie – zdobyć pięć samochodów i dostarczyć je do garażu organizacji Epislon. Są to Pegassi Vacca, Benefactor Surano, Declasse Tornado, Enus Super Diamond i motocykl Dinka Double-T. Ich zdjęcia otrzymasz emailem, a zdobyć je możesz na dwa sposoby. Jesli masz dużo gotówki, możesz kupić je w Internecie – Podróże i transport/Travel and Transport -> strona Southern San Andreas Super Autos. Przygotuj się na wydatek w wysokości 589,000 dolarów: Benefactor Surano ($99,000), Pegassi Vacca ($240,000) i Enus Super Diamond ($250,000). Jeśli jednak nie masz gotówki, to musisz je znaleźć, w czym pomogą ci poniższe podpowiedzi i zdjęcia.

Benefactor Surano – Zaparkowany w Lake Vinewood Estates, ale można go tez dopaść w ruchu drogowym.

 


Pegassi Vacca – Zaparkowany przed domami w Vinewood Hills.

 


Dinka Double-T – Stoi na parkingu przy siedzibie Lifeinvade (Boulevard Del Perro).

 


Enus Super Diamond – Jeździ po mieście, wygląda jak Rolls Royce i szukaj go raczej w luksusowych dzielnicach/centrum.

 


Declasse Tornado – Można go spotkać w okolicach Rancho.

 

Po dostarczeniu samochodów do siedziby Epsilon wykonaj kolejną misję. Po niej zrób dwie wpłaty po $5000 każda, a dostaniesz dostęp do kolejnej misji. Będziesz musiał kupić za $25,000 strój sekty i chodzić w nim 10 dni. Jeśli chcesz to przyśpieszyć, to jedź do domu Michaela i kładź się spać – nie rób save i powtarzaj to do skutku (około 40 razy…). Licznik ile dni chodzisz w szatach widnieje nad radarem. Dostaniesz sms z kolejną misją (lot samolotem), a po niej następną, na którą zejdzie ci trochę czasu.

Będziesz musiał przejść/przebiec po pustyni 8 kilometrów – licznik znajduje się nad radarem i nalicza co 0.1 km. Możesz użyć starego jak świat patentu: gumka recepturka na gałkę analogową i zaciągnięcie na pada tak, by bohater ciągle skręcał w jedną stronę (czyli kręcił się w kółko). Do tego szpilka wciśnięta obok przycisku odpowiadającego za bieganie i Michael cały czas będzie biegał. Po kilku(nastu) minutach zadanie zostanie zakończone. Teraz wpłać 50,000 dolarów na konto sekty, a dostaniesz dostęp do ostatniej misji w centrum Epsilonu. Zrób w niej cokolwiek chcesz, a na koniec dostaniesz trofeum.


 

Making Moves silver trophy

Making MovesGTA Online: Reach Rank 50.

 

Osiągnij ranking 50 w trybie GTA Online. Patrz trofeum „Above the Law”.


 

Multi-Disciplined (Wieloklasowiec) silver trophy

Multi-DisciplinedAttain a gold medal in all applicable hobbies and pastimes.
(Udało ci się zdobyć złoty medal we wszystkich odpowiednich hobby i rozrywkach.)

 

W całej grze masz ponad 60 misji typu „Hobby i rozrywki/Hobbies and pastimes”, na szczęście do tego osiągnięcia nie musisz robić ich wszystkich. Wystarczy byś zdobył przynajmniej jeden złoty medal w zadaniach: Szkoła latania/Flight School, Strzelnica/Shooting Range oraz wyścigach – Triatlon, Sea Race, Wyścig uliczny/Street Race i Wyścig terenowy/Off Road Race.

Jeśli chodzi o wyścigi uliczne, to wymagane jest zaliczenie (dowolny medal) misji „Shift Work” Franklina. Jest to zadanie z serii „Nieznajomi i dziwacy/Strangers & Freaks”, dostępne dość wcześnie w grze, więc musisz je odnaleźć na mapie.

Do wyboru masz:
– Strzelnica/Shooting Range – Pistolety/Handguns
– Strzelnica/Shooting Range – SMG/Sub-Machine Guns
– Strzelnica/Shooting Range – Karabiny szturmowe/Assault Rifles
– Strzelnica/Shooting Range – Strzelby/Shotguns
– Strzelnica/Shooting Range – Lekkie karabiny maszynowe/Light Machine Guns
– Strzelnica/Shooting Range – Broń ciężka/Heavy
– Wyścig uliczny/Street Race – Południowe Los Santos/South Los Santos
– Wyścig uliczny/Street Race – Miejski tor/Circut City
– Wyścig uliczny/Street Race – Lotnisko/Airport
– Wyścig uliczny/Street Race – Autostrada/Freeway
– Wyścig uliczny/Street Race – Vespucci Canals
– Wyścig terenowy/Off Road Race 1 – Klify kanionu/Canyon Cliffs
– Wyścig terenowy/Off Road Race 2 – Na krawędzi/Ridge Run
– Wyścig terenowy/Off Road Race 3 – Równia pochyła/Minward Spiral
– Wyścig terenowy/Off Road Race 4 – Szlak przez dolinę/Valley Trail
– Wyścig terenowy/Off Road Race 5 – Szmery jeziora/Lakeside Splash
– Wyścig terenowy/Off Road Race 6 –
– Wyścig morski/Sea Race – Wschodnie wybrzeże/East Coast
– Wyścig morski/Sea Race – Północno-wschodnie wybrzeże/North East Coast
– Wyścig morski/Sea Race – Kanion Raton/Raton Canyon
– Wyścig morski/Sea Race – Los Santos
– Triatlon – Vespucci
– Triatlon – Alamo Sea
– Triatlon – przełajowy Coyote Cross Country
– Szkoła latania/Flight School – Start z pasa startowego/Training Take Off
– Szkoła latania/Flight School – Lądowanie na pasie startowym/Runway Landing
– Szkoła latania/Flight School – Lot do góry kołami/Inverted Flight
– Szkoła latania/Flight School – Lot na żyletkę/Knife Flight
– Szkoła latania/Flight School – Niski lot/Flat Hatting
– Szkoła latania/Flight School – Lądowanie awaryjne/Touchdown
– Szkoła latania/Flight School – Pętla/Loop the Loop
– Szkoła latania/Flight School – Tor dla śmigłowców/Helicopter Course
– Szkoła latania/Flight School – Szybki lot śmigłowcem/Helicopter Speed Run
– Szkoła latania/Flight School – Skok ze spadochronem/Skydiving
– Szkoła latania/Flight School – Skok do celu/Drop Zone
– Szkoła latania/Flight School – Zapracuj na skrzydła/Earn Your Wings


 

San Andreas Sightseer (Zwiedzanie San Andreas) silver trophy

San Andreas SightseerExplore all of Los Santos and Blaine County
(Zwiedź całe Los Santos i Hrabstwo Blaine.)

 

Zadanie jest proste, ale czasochłonne. Musisz odkryć całą mapę GTA V, by żaden fragment nie był przykryty „mgiełką”. Zdobądź lekki samolot lub helikopter – lotniska są aż trzy, więc nie będziesz miał z tym problemu. Poradę jak zdobyć bezpłatny helikopter, który nie ma w zestawie 3 gwiazdek, znajduje się w Roadmap. Gdy już będziesz w powietrzu, zaznacz sobie punkty docelowe na mapie – będzie Ci prościej latać tam gdzie jeszcze nie byłeś. Pamiętaj że do trofeum wlicza się także woda, znajdująca się dookoła mapy, w tym wysepki, jeziora i rzeki.

 


To Live or Die in Los Santos (Żyć lub zginąć w Los Santos) (ukryty) silver trophy

To Live or Die in Los SantosCompleted the final mission.
(Udało ci się skończyć ostatnią misję.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja do wyboru:”Trzecie wyjście/The Third Way”, „Zdrowy rozsądek/Something Sensible”, „Przyszła pora/The Time’s Come”. Na początku misji Franklin zostaje zmuszony do podjęcia bardzo trudnej decyzji. Masz trzy możliwości do wyboru, po wybraniu każdej z nich aktywujesz inne zakończenie. Niezależnie od tego, które wybrałeś rozwiązanie, po ukończeniu misji otrzymasz trofeum.


A Fair Day’s Pay (Dobra dniówka) (ukryty) bronze trophy

A Fair Day's PayIt’s time for a little getaway.
(Czas na małą ucieczkę.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Caida Libre/Caida Libre”. Po zniszczeniu silnika samochodu jedź za nim na motorze, aż wreszcie wyląduje. Po zabraniu dokumentów i zabiciu celu udaj się na miejsce spotkania.


A Friendship Resurrected (Odrodzona przyjaźń) (ukryty) bronze trophy

A Friendship ResurrectedWith friends like this who needs enemies?
(Na co komu wrogowie, jak się ma takich przyjaciół?)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Chwała lub chała/Fame or Shame”. Po dojechaniu na miejsce i obejrzeniu filmiku wystarczy wsiąść do ciężarówki i ciągle gonić ściganego.


A Lot of Cheddar (Mnóstwo kapusty) bronze trophy

A Lot of CheddarSpend a total of $200 million across all three characters.
(Wydaj 200 milionów dolarów łącznie wszystkimi trzema postaciami.)

Musisz wydać łącznie 200 milionów dolarów, z puli zarobionych pieniędzy przez wszystkich trzech bohaterów. Wydawać by się mogło, że zdobyć taką sumę będzie niezwykle trudno, jednak jest na to pewien sposób. Po zakończeniu ostatniego skoku na Bank Rezerw, każda z postaci otrzyma ponad 20 milionów dolarów (w zależności jakich wybierzesz pomocników i ile będziesz musiał im zapłacić). Gdy już będziesz w posiadaniu takich pieniędzy, skorzystaj z Internetu w telefonie i zajrzyj na giełdę Bawsaq. Następnie zobacz, która spółka oznaczona jest zielonym trójkątem i wybierz taką, która ma największy kurs. Teraz pozostaje kupować tyle akcji, na ile wystarczy pieniędzy. Następnie wszystko jak najszybciej sprzedawać, żeby nie stracić ani grosza. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż wydasz wymagane 200 milionów dolarów. A jeśli chciałbyś jednak kupować posiadłości, to poniżej masz ich wycenę.

75,000 – Przystań Puerto Del Sol
80,000 – bar Hen House/The Hen House (Michael lub Trevor)
150,000 – Hangar polowy McKenziego/McKenzie Field Hanger (tylko Trevor)
150,000 – ???/Towing Impound (tylko Franklin)
200,000 – Downtown Cab Co. (tylko Franklin)
204,000 – Smoke on the Water (tylko Franklin)
250,000 – ???/Sonar Collections Dock
275,000 – złomowisko samochodowe/Car Scrapyard (Franklin lub Michael)
349,000 – Los Santos Customs (tylko Franklin)
419,850 – Lądowisko Vespucci
600,000 – bar Hookies (Franklin lub Michael)
750,000 – bar Pitchers
1,378,600 – Hangar międzynarodowego lotniska
2,000,000 – bar Tequi-la-la
10,000,000 – kino Doppler/Cinema Doppler (tylko Michael)
20,000,000 – kino Ten Cent/Ten Cent Theater (tylko Michael)
30,000,000 – kino Tivoli/Tivoli Cinema (tylko Michael)
150,000,000 – klub golfowy Los Santos/Los Santos Golf Club


A Mystery, Solved (Zagadka rozwiązana) bronze trophy

A Mystery, SolvedSolve the mystery of Leonora Johnson.
(Rozwiąż kryminalną zagadkę Leonory Johnson.)

Czeka Cię kolejne zbieranie rozrzuconych po całym świecie rzeczy. Tym razem są to skrawki listu, a jest ich równo 50. Są to małe, świecące kawałki papieru, a niektóre z nich zdobędziesz tylko używając helikoptera (jak go zdobyć – patrz Roadmap). Najlepiej zbieraj je Franklinem, ale dopiero jak kupisz firmę taksówkarską Downtown Cab Company (trofeum All’s Fare in Love and War/Kapucha na sałacie). Wtedy do wszystkie przejazdy będą darmowe. Po zebraniu 50 kawałków listu, na mapie pojawi się nowa misja (znak zapytania), którą musisz wykonać Franklinem. A dokładniej zabić Dreyfussa.


All’s Fare in Love and War (Kapucha na sałacie) bronze trophy

All's Fare in Love and WarPurchase Downtown Cab Co. and complete a private fare.
(Kup firmę Downtown Cab Co. i zalicz dowolny prywatny kurs.)

Musisz kupić korporację taksówkarską i odbyć kurs z klientem. Wraz z postępami w grze, jako Franklin dostaniesz możliwość zakupienia za 200 tysięcy dolarów firmy „Downtown Cab & Co.” (Tangerine Street – Wschodnie Vinewood).

Gdy będzie ona twoją własnością, otrzymasz (jako Franklin) telefon od Raula (pracownika) z propozycją jeżdżenia jako kierowca taksówki. Oczywiście wyraź zgodę, wtedy na mapie pojawi się litera „P” i dowolnym samochodem pojedź po klienta (nie musi to być taksówka). Zawieź go gdzie będzie chciał, a otrzymasz pieniądze i trofeum. Zakup firmy wiąże się też z tym, że od teraz Franklin ma przejazdy taksówką całkowicie za darmo.


Altruist Acolyte (Akolita altruistów) bronze trophy

Altruist AcolyteDeliver an unsuspecting victim to the Altruist Cult.
(Udało ci się dostarczyć nieświadomą ofiarę do kultu altruistów.)

UWAGA! Trofeum możliwe do pominięcia. Patrz Roadmap (link pod okładką gry w Encyklopedii).

Do zdobycia trofeum musisz grać Trevorem. Podczas gry będziesz trafiał na losowe misje. Wtedy to na chwilę błyśnie ekran a na radarze zobaczysz niebieską lub niebieską i czerwoną kropkę. Są to zadania polegające na np. złapaniu złodzieja, ale też takie, które wymagają podwiezienia kogoś we wskazane miejsce. Raz będzie to wypadek i prośba o transport do szpitala, popsute auto i podwiezienie na lotnisko, napad i dostarczenie ofiary do domu lub po prostu odwiezienie pijanej osoby lub pary (przykład na zdjęciu poniżej). Gdy „ofiara” wsiądzie do twojego samochodu, czasami pojawi się napis: „Trevor może czasami dostarczać przypadkowo spotkanych pasażerów do kultu altruistów”. Niestety nie jest to regułą i komunikat może się nie wyświetlić, więc zawsze przy podwożeniu kogoś zaglądaj w mapę. Sprawdź czy pojawiła się ikona altruistów (litera A) w północno-zachodniej części mapy (w górach). Zaznacz sobie punkt docelowy i śpiesz się, gdyż czasami podczas jazdy obóz po prostu zostaje zamknięty. Gdy dojedziesz do bramy włączy się krótka animacja. Podobno ilość tego rodzaju misji jest ograniczona ilościowo (czekamy na potwierdzenie tej informacji).

 


American Dream bronze trophy

American DreamGTA Online: Own an Apartment, Garage and an Insured Vehicle

Backseat Driver bronze trophy

Backseat DriverGTA Online: Direct a driver to 1st place as co-driver in Rally Mode.

Blitzed (Stuknięty) (ukryty) bronze trophy

BlitzedYou performed a classic blitz play.
(Udało ci się wykonać klasyczne stuknięcie na szybko.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Szybka robota”/”Blitz Play”. Przed rozpoczęciem zadania będziesz musiał zdobyć kilka rzeczy (specjalne auta i strój), a w czasie samej misji zaatakować pojazd opancerzony, a następnie pokonać policję i uciec.


Clean Sweep bronze trophy

Clean SweepGTA Online: Finish a Gang Attack without dying and kill at least 10 enemies.

Close Shave (O grubość lakieru) bronze trophy

Close ShaveComplete all Under the Bridge and Knife Flight challenges.
(Ukończ wszystkie wyzwania „Pod mostem” i „Lot na żyletkę”.)

W GTA V są dwa rodzaje powietrznych wyzwań: „Pod mostem/Under the Bridges” i „Lot na żyletkę/Knife Flight”. Musisz wykonać je wszystkie, by otrzymać trofeum. Proponuję używać do nich Trevora, gdyż jak wiesz jest on znakomitym pilotem. Także ukończenie Szkoły latania/Flight School pozwoli ci nauczyć się wszystkiego o pilotażu oraz dowiedzieć się co to jest „Lot na żyletkę/Knife Flight” (lecisz bokiem). Samoloty i helikoptery możesz kupić w sklepie internetowym (wpierw kup lotnisko i hangar) lub ukraść z bazy wojskowej lub lotniska. Darmowy helikopter jest też na dachu szpitala, a jego lokację opisałem w roadmap.

UŁATWIENIE:
Jeśli masz uszkodzony pojazd latający, natychmiast zapisz stan gry (poprzez telefon) i od razu go wczytaj. Samolot/helikopter zostanie automatycznie naprawiony. Proponuję też save’ować przed każdym (lub większością trudnych) mostem i budynkami – w razie niepowodzenia, zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

„Pod mostem/Under the Bridges”
Musisz przelecieć pod 50 mostami rozsianymi po całej mapie. Większość jest dość prosta, ale jest też kilka na które musisz bardzo uważać. Dokonać tego możesz zarówno samolotami (niebezpieczniej) lub helikopterami.


Crew Cut bronze trophy

Crew CutGTA Online: Complete a Job as a member of a Crew.

Dialling Digits bronze trophy

Dialling DigitsGTA Online: Call for gang backup for the first time.

Diamond Hard (Twardy jak diament) (ukryty) bronze trophy

Diamond HardYou cleaned out Vangelico to pay back Martin Madrazo.
(Udało ci się wyczyścić Vangelico i spłacić Martina Madrazo.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Robótka u jubilera/Jewel Store Job”. Dostaniesz je po pierwszym wspólnym napadzie (Michael i Franklin z ekipą) na jubilera „Vangelico Jewel Store”. Podczas napadu ogołoć jak najwięcej gablot, aby spłacić dług u Martina Madrazo.


Enjoy Your Stay bronze trophy

Enjoy Your StayGTA Online: Participate in everything Los Santos has to offer.

From Beyond the Stars (Sięgnij gwiazd) bronze trophy

From Beyond the StarsCollect and return all spaceship parts.
(Udało ci się zebrać wszystkie części statku kosmicznego i oddać je do Omegi.)

Musisz zebrać 50 części statku kosmicznego. Zadanie żmudne i czasochłonne, ale można je sobie przyśpieszyć. Raz – zdobyć helikopter (porada jak go posiąść znajduje się w Roadmap) lub dwa – kupić firmę „Downtown Cab & Co.” (patrz osiągnięcie „Kapucha na sałacie/All’s Fare in Love and War”, dostaniesz za to darmowe przejazdy taksówką (dla Franklina). By mieć możliwość zbierania części statku kosmicznego, musisz grać jako Franklin i uruchomić misję u Omegi (zielony znak zapytania, w miejscu zaznaczonym na zdjęciu poniżej).

Od teraz możesz zbierać części statku każdym bohaterem, jedynie po zebraniu wszystkich 50, musisz przełączyc się na Franklina i pojechać do Omegi (literka „O” na mapie).

Kliknij na mapę by zobaczyć ją w dużej rozdzielczości.

1. W otwartej stodole.
2. W garażu.
3. Na ziemi pomiędzy dwoma rzędami zagród dla bydła.
4. W szopie o którą oparta jest łódź.
5. Na szczycie kolorowego „pomnika” dla obcych „Save Us”.
6. Zlokalizuj najwyższy kamień. Z jednej strony można po ścieżce wejść na połowę jego wysokości – tam szukaj.
7. Pod wodą. Zanurkuj bo część widać z daleka.
8. Jest tu 6 dużych anten. Patrząc na północ („N” na radarze) pierwsza z lewej – wejdź na nią po drabince i schodach.
9. Przy łodzi.
10. Na werandzie za chatką.
11. Przy wysokiej skale.
12. Przy chacie jest wywieszony transparent „Welcome”, przy nim znajdziesz część.
13. W miejscu zaznaczonym na mapie jest jaskinia (wejście od południa), do której można dostać się tylko wodą. Musisz do niej wpłynąć, a część znajduje się na jej dnie (pod wodą).
14. Tuż przy wodzie zobaczysz naturalny skalny łuk. Część znajdziesz przy jego „wejściu”, na piasku.
15. W pierwszej od lewej rurze, której koniec leży w rzece.
16. Przy tamie jest drewniany pomost. Część jest pod wodą dokładnie pod nim.
17. Przy autostradzie zobaczysz budynek wbudowany w ziemię. Przy nim znajduje się kładka (nad wodą) i pośrodku jej, na filarze, znajdziesz część.
18. Przy kominie i czerwonym zbiorniku „Globe Oil” stoją dwa kontenery – niebieski i otwarty zielony (to tutaj).
19. Na kamienistej wysepce.
20. Na plaży, u wyjścia kratki ściekowej.
21. Pod wodą, w szkielecie jakiejś konstrukcji.
22. Stoisz przy dwóch olbrzymich zbiornikach, połączonych na szczycie rurą. Po środku tej rury znajduje się część, a dojdziesz na górę zbiorników po schodach i drabince.
23. Zobaczysz dziwny pomnik-konstrukcję i „w nim” na ławeczce.
24. Między płotem a ścianą dużej hali.
25. Na dachu szpitala, które jest lądowiskiem dla helikopterów.
26. Pod autostradą jest namiotowa wioska bezdomnych. Zobaczysz tam transformator, a tuż obok niego kanapę i paletę między dwoma niskimi murkami – tam szukaj części.
27. Targowisko. Zlokalizuj kawiarnię Bean Machine i po lewej stronie od niej jest wnęka, a w niej to czego szukasz.
28. Na dachu budynku „Penris” (potrzebny Helikopter).
29. Na naszej mapie widzisz napis „Tunel” a kawałek dalej cyfrę 29. Musisz wjechać do tunelu (przy wjeździe jest graffiti – żółte litery „SA” na niebieskim tle. Gdy będziesz w środku jedź w prawo. Przejedziesz przez okrągły tunel, później pustą przestrzeń i trzymając się prawej strony znów okrągły tunel. W kolejnej „pustej” przestrzeni zobaczysz po prawej prace remontowe. Będą tam na ziemi brązowe płyty, by można było wjechać – zrób to. Po lewej zobaczysz czerwone bariery drogowe, a za nimi część.
30. Znajdź słup podtrzymujący wielki billboard. Wejdź na niego po drabinie i na szczycie znajdziesz część.
31. Litera „W” to wjazd do studia filmowego. Wjedź, miń pierwszy budynek po lewej i skręć w lewo. Zobaczysz  konstrukcję z otwartymi drzwiami i schodami w środku. Gdy wejdziesz na górę skręć w prawo, a zobaczysz rozstawioną kamerę filmową i schody po prawej od niej. Wejdź po nich a na wprost będzie murek, przeskocz przez niego i znajdziesz część.
32. Jest to ślepa uliczka pod gołym niebem, znajdująca się na półpiętrze budynku (wjazd jest od wschodu). Gdy będziesz u góry zobaczysz po lewej trawnik z krzakami – tam jest część.
33. Na dachu budynku (potrzebny Helikopter).
34. Na wysepce na środku oczka wodnego.
35. Na środku jezdni jest betonowa „budka”. Skocz do wody po prawej stronie od niej, a część znajduje się na dnie tuż przy tej „budce”.
36. Na wodzie stoi konstrukcja z dochodzącą do niej ścieżką („molo”). Na dachu tej konstrukcji znajdziesz część (potrzebny Helikopter).
37. Na dachu obserwatorium, między trzema kopułami (potrzebny Helikopter).
38. Obok domu jest okrągły zbiornik z wodą i drzewo – w jego korzeniach znajdziesz część.
39. Idąc w górę rzeczki zobaczysz po prawej olbrzymią skałę. W jednym miejscu u jej podnóża znajduje się bujna zielona roślinność, a za nią jaskinia, skrywająca to czego szukasz.
40. Willa z basenem, a obok niego część.
41. Szukaj w winoroślach, tych po południowej części jezdni.
42. Pod jezdnią znajduje się wodospad i tam w wodzie szukaj części.
43. Przy jednym z filarów zadaszonego mostu.
44. Przy korycie rzeki niedaleko mostu. A dokładniej we wnęce w skale po lewej stronie rzeki patrząc na północ.
45. Jedna z najwyższych gór w tym rejonie. Jej skały wyglądają jak olbrzymie schody, a prawie na szczycie jest idealne miejsce do lądowania helikopterem (jasny skalny „kwadrat”). Część znajduje się skalne „piętro” niżej.
46. Pod mostem są łukowate przęsła. Na jednym z nich jest część. Wylądować tam helikopterem to mistrzostwo. Powodzenia.
47. Na wysepce pod mostem. Uważaj na prąd wody, bo tam jest wodospad.
48. Na wzniesieniu.
49. Pod kłodą drzewa, w przejściu dla zwierząt.
50. Na drugim piętrze budynku do ćwiczeń strażackich. Wejdziesz tam po schodach na zewnątrz budynku.


Full Refund bronze trophy

Full RefundGTA Online: Kill the thief that mugged you.

Los Santos Customs bronze trophy

Los Santos CustomsFully mod a vehicle.
(Udało ci się całkowicie zmodyfikować jeden pojazd.)

Musisz wykupić wszystkie modyfikacje do samochodu. Problem polega na tym, że nie każde auto ma dostepną możliwość zainstalowania wszystkich dodatków. Musisz więc znaleźć auto, które spełnia ten wymóg – polecam Weemy Issi Kompakt, który wygląda jak Mini Cooper (zdjęcie poniżej). Jego rozbudowa zamknie się w sumie 25625 dolarów. Najprościej będzie poczekać, aż dostaniesz dostęp do Trevora, gdyż na starcie ma on na koncie ponad 108 tysięcy zielonych prezydentów. Jedź do garażu Los Santos Custom i kup każdą możliwą, najtańszą przeróbkę samochodu.

Weemy Issi Kompakt:

– Pancerz ($500)
– Hamulce ($2000)
– Zderzaki ($500 – przedni i tylny)
– Silnik ($900)
– Wydech ($375)
– Maska ($325)
– Klaksony ($60)
– Światła ($300)
– Tablica ($50)
– Lakierowanie ($1200 – tylko kolor podstawowy chromowany)
– Progi ($415)
– Zawieszenie ($500)
– Skrzynia biegów ($2950)
– Turbo ($5000)
– Koła (w sumie $10350)
*Rodzaj kół ($2100)
*Kolor kół ($500)
*Dodatki do kół ($2500 opony niestandardowe, $4000 kuloodporne, $1250 czarny dym)
– Szyby ($200)


Numero Uno bronze trophy

Numero UnoGTA Online: Obtain first place in all competitive game types.

Musisz być pierwszy, we wszystkich 15 rodzajach gier. Cześć z nich pojawia się od razu, inne wymagają osiągnięcia konkretnego rankingu. Najczęściej będziesz potrzebował przynajmniej jednego przeciwnika, a czasami aż czterech. By było znacznie łatwiej, możesz je wszystkie wykonać w prywatnej sesji, więc zapraszasz znajomego (lub 3) i działacie. Postępy możesz sprawdzić w menu: Pause > Stats >Awards > Victories.

Dla pojedynczego gracza:
– Gang Attack

Dla dwóch graczy:
– Air Race
– Arm Wrestling
– Darts
– Deathmatch
– Golf (wystarczy ustawić 1 dołek)
– GTA Race
– Land Race
– Parachuting
– Sea Race
– Shooting Range (dowolne wyzwanie)
– Team Deathmatch
– Tennis (wystarczy ustawić 1 set)

Dla czterech graczy:
– 10 Waves of Survival
– Rally Race


Off the Plane (Wypad z samolotu) bronze trophy

Off the PlaneGTA Online: Complete the Introduction.
(GTA Online: Ukończ wstęp)

Uruchom GTA Online. Po stworzeniu postaci i obejrzeniu wprowadzenia dostaniesz trofeum. Nie da się pominąć.


Out of Your Depth (Na głębokiej wodzie) bronze trophy

Out of Your DepthYou’re gonna need a bigger boat…
(Trzeba było wziąć większą łódź… albo JAKĄKOLWIEK łódź.)

Musisz dać się zjeść rekinowi. Znajdź dowolną łódź lub skuter wodny i płyń w stronę otwartego oceanu. Szukaj charakterystycznej, wystającej nad wodę płetwy. Gdy go znajdziesz, wskocz do wody i staraj się pływać mu przed pyskiem. Rekin w końcu zgłodnieje i staniesz się jego posiłkiem. Gdybyś nie mógł znaleźć wystającej płetwy, to wskocz do wody i poczekaj. Rekin na pewno pojawi się na kolację :)


Pimp My Sidearm (Odpicuj mi spluwę) bronze trophy

Pimp My SidearmFully mod a weapon.
(Udało ci się całkowicie zmodyfikować swoją broń.)

Kup wszystkie modyfikacji do jednej broni. Jeśli jesteś na początku gry to wybierz Michaela lub Trevora, bo mają oni na starcie spory zapas gotówki. Udaj się do sklepu z bronią, wybierz pistolet i kup do niego – powiększony magazynek ($387), latarkę ($472), tłumik ($1822) i wojskowe ($100) lub policyjne ($600) barwy. Za wszystko zapłacisz $2781 lub $3281.


Red Mist (Czerwona mgła) bronze trophy

Red MistComplete all Rampages.
(Udało ci się ukończyć wszystkie rzeźnie.)

UWAGA! Trofeum możliwe do pominięcia. Patrz Roadmap (link pod okładką gry w Encyklopedii).
Grając Trevorem, ukończ wszystkie Rzeźnie. Są to zadania, które pojawią się po misji fabularnej „Trevor Philips Industries”. Polegają na zabijaniu przedstawicieli danej grupy, gangsterów, hipisów, wojskowych itp.. Na mapie jest to ikona żółtej czaszki. Łącznie takich misji jest pięć i pamiętaj o dwóch ważnych rzeczach. Musisz być w ciągłym ruchu, bo przeciwnicy przychodzą ze wszystkich stron, a często też podjeżdzają samochodami i mogą cię przejechać. Po drugie – podstawowym kryterium jakie trzeba spełnić, to uzyskanie odpowiedniej ilości zabójstw. Kolor medalu nie ma znaczenia.


Run Like The Wind bronze trophy

Run Like The WindGTA Online: Survive with a Bounty on your head.

Show Off (Ryzykant) bronze trophy

Show OffComplete all Stunt Jumps.
(Wykonaj wszystkie skoki kaskaderskie.)

Weterani serii na pewno wiedzą o co chodzi. W całej grze znajduje się 50 miejsc, w których należy wykonać pojazdem skoki kaskaderskie. W większości przypadków najlepiej wziąć motor lub szybkie auto – gdyż liczy się odpowiednia odległość skoku. Także styl lądowania ma znaczenie – na kołach, a nie na boku :) Przed każdym skokiem ustaw się w odpowiednim miejscu i wykonaj przez telefon szybki zapis stanu gry. Jeśli ci nie wyjdzie to wczytasz go i będziesz od razu gotowy do skoku.


Small Town, Big Job (Małe miasto, wielka robota) (ukryty) bronze trophy

Small Town, Big JobYou made a big impression at the Paleto Bay Chicken Festival.
(Udało ci się zrobić dobre wrażenie podczas festiwalu kurczaków Paleto Bay.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Skok w Paleto/The Paleto Score”. Przed rozpoczęciem zadania będziesz musiał zaplanować skok, zbierając odpowiednią ekipę, ustalając taktykę i zdobywając kilka rzeczy potrzebnych do przejęcia pieniędzy z banku. Podczas misji będziesz otrzymywał wskazówki, co po kolei robić. Nie ważne jak bardzo byś się starał, plan do końca nie wypali, przez co bohaterowie zostaną zmuszeni podjąć walkę z policją. Podczas ucieczki cały czas bądź w ruchu, ciężki sprzęt, który będziesz posiadał ułatwi Ci wymknięcie się z obławy.


Stick Up Kid bronze trophy

Stick Up KidGTA Online: Hold up all 20 Stores.

Subversive (Podwodnik) (ukryty) bronze trophy

SubversiveYou stole an experimental super weapon from Merryweather… and gave it back.
(Udało ci się wykraść najemnikom z Merryweather eksperymentalną broń… i ją oddać.)

Osiągnięcie związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Skok na Merryweather”/”The Merryweather Heist”. Wystarczy, że podlecisz pod wskazane miejsce, następnie za pomocą batyskafu znajdź na dnie eksperymentalną broń i wróć na lotnisko.


The Big One! (Wielki skok!) (ukryty) bronze trophy

The Big One!This ain’t no dream no more.
(To już nie jest sen.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Wielka fucha/The Big Score”. Ostatni, najważniejszy skok w grze, którego celem jest wymarzony przez głównych bohaterów Bank Rezerw. Misja jest stosunkowo długa, lecz jej poziom trudności nie odstaje zbytnio od tego z wcześniejszych zadań. Wpływ na to będzie miał wybór taktyki oraz jak najlepszej ekipy. Podczas tego skoku najlepiej zainwestuj w ludzi z najwyższymi statystykami, a będziesz mieć pewność, że wszystko pójdzie po Twojej myśli.


The Government Gimps (Na usługach rządu) (ukryty) bronze trophy

The Government GimpsYou recovered sensitive information from a highly defended federal building.
(Udało ci się ukraść tajne dane z mocno strzeżonego budynku federalnego.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Wymiatanie biura/The Bureau Raid”. Jest to kolejny ze skoków dostępnych w grze. Standardowo przed przystąpieniem do misji, będziesz musiał zdecydować się na konkretną taktykę, załogę, itp. Misję możesz wykonać po cichu nie wzbudzając niczyich podejrzeń, lub pójść na tzw. „pałę”.


The Midnight Club bronze trophy

The Midnight ClubGTA Online: Use custom vehicles to win 5 races.

Wygraj 5 wyścigów jadąc tuningowanym autem. By odlokować możliwość tuningowania pojazdów, musisz wykonać kilka zadań, wtedy to dostaniesz telefon od Simeona, który zaprosi cię do warsztatu Los Santos Customs. Dostaniesz od niego kilka darmowych przeróbek, więc nim pojedziesz, ukradnij jakies dobre sportowe auto, którym będziesz startował w wyścigach. Po przeróbkach dostaniesz informacje o dostępnych wyścigach, więc wejdź w mapę i wybierz najbliższy Land Race i pojedź tam. W opcjach wyścigu ustaw 1 okrążenie, a wybierając pojazd wybierz odpowiednią grupę samochodu który masz. Pamiętaj by „Custom Vehicles” ustawić na włączony – dzięki czemu będziesz mógł jechac swoim samochodem. Teraz zaproś do wyścigu znajomego, wybierz swój pojazd i jedź. Po wygranej możesz powtórzyć ten sam wyścig, a po 5 zwycięstwach dostaniesz trofeum.


The Moment of Truth (Chwila prawdy) (ukryty) bronze trophy

The Moment of TruthYou have uncovered the truth about Brad.
(Udało ci się odkryć prawdę na temat Brada.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Koniec wojennej ścieżki/Bury the Hatchet”. Po tym jak Trevor zaczyna podejrzewać, co tak naprawdę stało się Bradem, wcielasz się w Michaela i ruszasz w pościg za starym przyjacielem. Gdy dolecisz do Ludendorff w North Yankton, udaj się na cmentarz, obejrzyj przerywnik filmowy, a następnie spróbuj przeżyć strzelaninę, która się tam wywiązała. Następnie już jako Trevor, doleć samolotem do jego prywatnego lotniska.


Three Man Army (Trzyosobowa armia) bronze trophy

Three Man ArmySurvive 3 minutes on at least a 3 star Wanted Level with all three characters together off mission.
(Przetrwaj co najmniej 3-gwiazdkowy pościg przez 3 minuty wszystkimi trzema postaciami poza misją.)

Zbierz wszystkie trzy postacie i przeżyj 180 sekund na 3 gwiazdkach Wanted Level. Dość proste, musisz zrobić to poza misją i najlepiej wykonać to na płycie lotniska, gdzie automatycznie dostajesz 3 gwiazdki. Wezwij pozostałych dwóch bohaterów, aby do ciebie dołączyli. Znajdź wytrzymałe, minimum czteroosobowe auto i jedź na lotnisko. Przez trzy minuty szalej na pasach startowych, a będzie to dość proste, gdyż masz tam mnóstwo miejsca na uniki.


Three-Bit Gangster bronze trophy

Three-Bit GangsterGTA Online: Reach Rank 25.

Osiągnij ranking 25 w trybie GTA Online. Patrz trofeum „Above the Law”.


TP Industries Arms Race (Wyścig zbrojeń TP Industries) bronze trophy

TP Industries Arms RacePurchase McKenzie Field Hangar and win the arms race.
(Kup hangar polowy McKenziego i wygraj wyścig zbrojeń.)

UWAGA! Trofeum możliwe do pominięcia. Patrz Roadmap (link pod okładką gry w Encyklopedii).

Musisz kupić hangar lotniskowy od McKenziego. Graj jako Trevor, a możliwość kupienia hangaru za 150 tysięcy dolarów dostaniesz po zakończeniu misji trybu fabularnego – „Pan Philips/Mr. Philips” i „Nerwowy Ron/Nervous Ron”. Gdy staniesz się jego właścicielem, będziesz mógł wykonywać misje polegające na szmuglowaniu broni. W sumie jest 10 zadań, po 5 na każdy rodzaj pojazdów i musisz wykonać je wszystkie. Misje naziemne wykonasz zaparkowanym przy hangarze samochodem BF Dune Buggy, a powietrzne samocholotem Cuban 800. Zadania sa dość proste. Autem musisz odebrać broń i dowieźć ją na lotnisko (czasami uciekając wrogiemu gangowi), a samolotem robić zrzuty.


Trading Pure Alpha (Rekin giełdowy) bronze trophy

Trading Pure AlphaMake a profit over your total investments in the stock market.
(Uzyskano na giełdzie dochód przekraczający łączną wartość inwestycji.)

Sprawa jest prosta – musisz zarobić na giełdzie. Dostęp do niej masz w telefonie (góra na d-padzie), wybierz Internet, teraz wejdź w zakładkę „Pieniądze i usługi” i z listy wybierz „LCN”. Wybierz z menu górnego „Rynki” i „LCN”. Wybierz dowolną spółkę np. BeanMachine i kliknij w jej nazwę. Teraz „Kup”, plusem ustaw jeden udział i go „Kup” + „Potwierdź”. Teraz pozostaje czekać, aż akcje podrożeją. Notowania zmieniają się co dobę, więc sprawdzaj co jakiś czas. Gdy okaże się, że Twoja spółka zarobiła (zielona strzałka na ekranie z notowaniami), wejdź w „Moje portfolio” i sprzedaj akcje, a dostaniesz trofeum.

Łatwo zrobić to trofeum grając jako Franklin. W pewnym momencie będzie on mógł wykonać misje dla Lestera, które polegać będą na zabijaniu osób związanych z dużymi giełdowymi firmami. We wprowadzeniu do zadania zawsze powie Ci on, która konkurencyjna firma najwięcej skorzysta na wykonaniu przez Ciebie zadania. W tym momencie najlepiej kupić akcje tej firmy, a dopiero potem ukończyć misję. Pozwala to w krótkim czasie zarobić dużo pieniędzy.


Unnatural Selection bronze trophy

Unnatural SelectionGTA Online: Complete all 10 waves of a Survival.

Wanted: Alive or Alive (Poszukiwany żywy lub żywy) bronze trophy

Wanted: Alive or AliveDeliver a bail bond target alive.
(Udało ci się dostarczyć poszukiwanego żywego.)

UWAGA! Trofeum możliwe do pominięcia. Patrz Roadmap (link pod okładką gry w Encyklopedii).

Złap i dostarcz Maude żywego zbiega. Kiedy fabularnie dotrzesz do pierwszego spotkania z Trevorem, na mapie pojawi się literka T. Na wschód od niej znajdziesz symbol „?” na mapie – to siedziba Maude, od której dostaniesz zlecenia łapania przestępców. By zdobyć to trofeum, musisz doprowadzić do niej ŻYWEGO kryminalistę. By tego dokonać musisz zatrzymać pojazd uciekiniera (zablokuj go, rozwal pojazd lub przestrzel opony). Wtedy przestępca podda się lub zacznie uciekać pieszo. W tym drugim przypadku musisz postrzelić go w nogę. Wtedy twój cel podda się i spokojnie będziesz mógł odwieźć go do Maude.


Waste Management (Gospodarka odpadami) bronze trophy

Waste ManagementPurchase the old dock and collect all nuclear waste.
(Kup stary dok i zbierz cały transport odpadów radioaktywnych. )

Na początku udaj się na północny zachód mapy, gdzie znajdziesz interes do kupienia – Dok Sonar Collections. Jego cena to 250 tysięcy dolarów (kupić go może każdy z bohaterów). Dok będzie do kupienia po ukończeniu misji fabularnej „Skok na Merryweatcher”/”The Merryweather Heist”.

Teraz musisz znaleźć wszystkie 30 odpady radioaktywne, które znajdziesz pod wodą (zrobić może to każda postać, nie tylko ta, która kupiła dok). W tym celu wejdź do batyskafu (znajdziesz go na końcu molo przy kupionym doku). Od razu odpalona zostanie specjalna aplikacja (Trackify), która pomoże Ci znaleźć Twój cel (razem z nim szukanie jest bardzo proste). Aby ułatwić sobie zadanie skorzystaj z poniższej mapy oraz filmiku. Za każdy znaleziony element dostaniesz 23 tysiące dolarów oraz dodatkowe 250 tysięcy dolarów za znalezienie wszystkiego. Pieniądze dostaje postać, która jest właścicielem doku, a nie tak, która znalazła element.

Kliknij na mapę by zobaczyć ją w dużej rozdzielczości.


Welcome to Los Santos (Witamy w Los Santos) (ukryty) bronze trophy

Welcome to Los SantosYou repo’d a car and raced it through the heart of a sun-soaked metropolis.
(Zarekwirowano samochód i ścigano się nim po skąpanym w Słońcu mieście.)

Trofeum związane ze scenariuszem gry, nie do pominięcia – misja „Franklin i Lamar/Franklin and Lamar”. Dostaniesz je po ukończeniu pierwszej misji Franklinem. Wybierz biały lub czerwony samochód i dojedź do miejsca docelowego, które masz wskazane na mapie.


O Autorze

Grono ludzi związanych z portalem, przed którymi świat gier nie ma żadnych tajemnic. Niepoprawni optymiści mocno stąpający jednak po pełnym pikseli łez padole.