Jeśli Twoja konsola nie chce odczytać włożonej płyty, bardzo możliwe, że nic złego się nie dzieje. Spróbuj wykonać kilka czynności, które wymieniłem niżej, a jest wielce prawdopodobne, że wszystko będzie ok.

Na początek wyjmij płytę i sprawdź czy nie jest zabrudzona. Jeżeli jest, to postaraj się delikatnie wyczyścić ją miękką szmatką. Pamiętaj, aby nie była zupełnie sucha, bo możesz ją porysować! Usuń ślady palców, włoski i kurz – pamiętaj, aby nie używać rozpuszczalników i alkoholu do czyszczenia płyty!!! Najlepiej będzie wykorzystać czystą wodę, bądź specjalne preparaty do czyszczenia krążków. Jeśli płyta jest bardzo porysowana oddaj ją do regeneracji (koszt 20 zł), co z pewnością rozwiąże problem.

Jeśli płyta jest w stanie idealnym, a konsola nadal jej nie odczytuje, włóż do napędu inną grę, w celu sprawdzenia ewentualnego uszkodzenia DVD, a także sprawdź region niedziałającej płyty (PAL – działają bez problemu, NTSC – nie działają w Europie, Region Free – działają zarówno w USA jak i w Europie). Jeśli powyższe porady nic nie dały, spróbuj pokombinować. Wyjmij dysk twardy, uruchom konsolę i ponownie włóż płytę z grą. Nie działa? Wyczyść pamięć podręczną, odłącz wszystkie karty pamięci i pendrive’y, a jeżeli i to nie pomogło, to pozostaje Ci naprawa konsoli (jeśli nie czyta większej ilości płyt), albo wymiana wadliwej płyty. [Daniel Smoliński]

O Autorze

Grono ludzi związanych z portalem, przed którymi świat gier nie ma żadnych tajemnic. Niepoprawni optymiści mocno stąpający jednak po pełnym pikseli łez padole.